Ponuka

FITMAMA – fit & fyzio program

FITMAMA – harmony physio program

„Cvičím, aby som si užívala život a život využívam na cvičenie“
LUCIA MENSÁK ĎURÁKOVÁ / autorka programu FitMama – harmony physio program, inštruktorka skupinových cvičení a lektorka pohybu pre ženy 

* originálny fit & physio program určený pre ženy a mamičky po pôrode 

* efektívne cvičenie zamerané predovšetkým na vnútorný stabilizačný systém, panvové dno a zdravý chrbát

* Fitmama kurzy pre mamičky s deťmi od 3 mesiacov do 3 rokov 

*  Fitmama workshopy 

*  Fitmama individuálne lekcie 

*  Fitmama diagnostika

Fitmama – sprievodca zdravým telom ženy 

Po pôrode do formy

Po pôrode máme doma odrazu ďalšieho člena rodiny okolo, ktorého sa všetko točí a my akosi v tom návale zoznamovania, radosti, povinností a únavy zabúdame na naše telo, ktoré si prešlo náročným procesom a potrebuje cítiť našu lásku a starostlivosť. Je pravda, že informovanosť k tejto téme je bohužiaľ veľmi nízka, a tak novopečená mamička často-krát ostáva bez informácii ako sa o svoje telo po pôrode starať, aby bolo znovu vitálne a funkčné. Keď už sa mamičky začnú zaoberať sebou a hľadať cestu za svojím telom, ktoré chcú mať späť, siahajú po radách a videách na internete alebo začínajú cvičiť, tak ako boli zvyknuté pred pôrodom, aby boli znova rýchlo vo forme. Tieto cvičenia však veľa-krát situáciu ešte viac skomplikujú ako pomôžu. Sú to rôzne planky, brušáky, sklápačky a podobné cviky, ktoré sú pre ženy po pôrode nevhodné.

K telu po pôrode je potrebné pristupovať úplne inak. Telo má za sebou výrazné zmeny hormonálneho systému, brušnej dutiny, panvového dna a na to je potrebné prihliadať. Pozornosť by sme mali upriamiť v prvom rade tam, kde nastalo najväčšie ochabnutie a to brušné svalstvo, ten najdôležitejší je hlboký brušný sval, ktorý je stabilizátorom celého nášho stredu a svaly panvového dna.

Pre bezproblémové fungovanie človeka v jeho bežnom živote je potrebné mať zdravé a funkčné telo. Je to naša schránka, ktorá si vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť. Telo ženy je pôrodom alebo viacerými pôrodmi značne poznačené, často-krát oslabené až poškodené.  Vie o tom svoje aj dlhoročná fitness inštruktorka a lektorka pohybu pre ženy Lucia (33), ktorá má za sebou až tri pôrody. Každý jej pôrod bol špecifický a jeho priebeh + následky zakaždým odzrkadľovali jej telesný a mentálny stav, ktorý súvisel s jej prípravou na samotný pôrod (rôzne vzdelávanie, fyzické, dýchacie a mentálne cvičenia). Lucia svoje tretie dieťa priviedla na svet v domácom prostredí, do rúk svojho manžela. Táto jej životná skúsenosť ju nesmierne posilnila a  dnes je Lucia šťastnou mamičkou troch detí (11,7,2). Okrem rodičovských povinností sa naplno venuje ženám po pôrode, ktoré učí, ako ovládať svoje svaly hlbokého stabilizačného systému a ako ich telu prinavrátiť prirodzené pohybové vzorce. S Fitmamou radi cvičia aj deti, ktoré sa spoločne s ich maminkami zúčastňujú Fitmama kurzov. 

Luciu od útleho detstva sprevádzal šport a tanec. Od roku 2009 začala aktívne pracovať so ženami ako fitness inštruktorka a lektorka skupinových cvičení. Lucia na sebe neustále pracuje a vzdeláva sa.  Má sebou rôzne workshopy, kurzy a tiež medzinárodné súťaže. Čo je pre Luciu najväčším doterajším úspechom, prínosom alebo poznaním?

„Aby som mala pevné, zdravé a funkčné telo, nepotrebujem tráviť hodiny vo fitku a trápiť svoje brucho brušákmi a ďalšími neefektívnymi cvikmi. Každej žene sa po pôrode vypne tzv. priečny brušný sval, ktorý má za úlohu, aby naše bruško bolo ploché. Ak chceme nahodiť tento brušný sval naspäť, tak aby bol plne funkčný, musíme začať veľmi pomaly a postupne. Aby sa tento sval nanovo aktivoval, tak začíname iba dýchacími cvikmi. Pre mňa to najdôležitejšie poznanie je,  že všetko vychádza z môjho „stredu“, čiže celý stred (aj panva) musí byť správne nastavený a kompatibilne pracujúci. Ako náhle jedna časť nie je funkčná, ako napríklad priečny brušný sval u žien po pôrode, tak celý náš stabilizačný systém prestáva fungovať a dochádza k disfunkciám nášho pohybového aparatátu a s tým je spojene aj to, že  prestávajú správne pracovať aj iné orgány. Na tomto princípe je postavený aj fit & physio program Fitmama, ktorý je určený pre všetky ženy po pôrode a to aj po niekoľkých rokoch.“

Fitmama v skratke

Fitmama je funkčná forma tréningu, ktorá prepája fyzio metódy s pohybovými vzorcami a cvičením. Je to cvičebný program, ktorý kladie dôraz na navrátenie telu po pôrode jeho prirodzené pohybové vzorce, aby sa z bežného dňa stal kvalitný tréning. Fitmama je osveta v oblasti, ktorá sa dotýka množstva žien a je základom pre zdravé fungovanie každej ženy – matky. V programe Fitmama sa venujeme prevencii voči diastáze, inkontinencii, prelapsu panvového dna, problémom s chrbticou, problémom so stolicou, problémom v sexuálnej oblasti a vzniku hemoroidov atď ….

Fitmama diagnostika

Predtým, ako naplno nabehneme na program Fitmama, je dôležitá diagnostika. Lektorka Lucia si prezrie mamičku od päty až po hlavu, ako stojí, aké má základné držanie tela, pozrie si ju v pohybe, ako sú na tom jej základné pohyby, napr. chôdza, ako zdvíha dieťa alebo predmety, ako robí bežné pohyby a úkony počas dňa, ako je na tom jej dýchací stereotyp, ako pracujú svaly hlbokého stabilizačného systému, či pracuje panvové dno responzívne, či je prítomná diastáza po pôrode, alebo ide iba o oslabenú brušnú stenu a tiež, či je pri dýchaní aktívna bránica. Pri diagnostike sa skontrolujú aj chodidlá, či je chodidlo aktívne a tiež aký je návyk držania chrbtice vrátane panvy

Individuálne hodiny s Fitmamou

Fitmama workshopy

Program Fitmama to sú aj workshopy, ktoré trvajú väčšinou max 3 hodinky. Konajú sa po celom Slovensku a sú určené pre mamičky pár mesiacov po pôrode a ženy, ktoré rodili aj dávnejšie. Hlavnou témou workshopov sú svaly panvového dna, ktoré zohrávajú v živote dôležitú rolu. Sú súčasťou stabilizačného systému nášho tela, ktorý nazývame Stred (CORE) akýkoľvek pohyb, ktoré naše telo vykonáva vychádza práve odtiaľ. Fitmama workshop rieši tri hlavné otázky:

  • Prečo je dôležité posilňovať svalové skupiny stredu (CORE) pred a po pôrode?
  • Akú funkciu majú tieto svaly v našom tele?
  • Ako správne cvičiť?

Na workshope sa naučíme vnímať svoje vnútorné svalstvo tak, aby sme samé vedeli, kedy je cvik pre nás vhodný a kedy nie. Pretože neexistuje zlý cvik, iba nesprávne prevedený. Naučíme sa zapájať jednotlivé svalové skupiny CORE, aby pracovali responzívne. 

Tieto workshopy sú zamerané hlavne na samotné telo ženy, ide sa viac do hĺbky a preto je ideálne, ak počas trvania workshopu je s dieťatkom otecko, prípadne iná osoba. Priestory, kde sa tieto workshopy konajú sa snažíme vyberať čo najvhodnejšie a to tak, aby mamičky ale aj deti mali zabezpečený svoj komfort (kľud, hygiena, cvičebné pomôcky, pitný režim, samostatný detský kútik, prebaľovací pult a pod.). 

Fitmama kurzy

KURZ FITMAMA 1 

Na kurze Fitmama 1 sa venujeme hlavne regenerácii vypnutých svalov po pôrode, oslabenej brušnej stene a panvovému dnu, prípadnej diastáze. Naučíme sa základné fyzio pohyby ako základný fyzio postoj, aktívna chôdza, aktívny sed. Všetko to budú cviky, pri ktorých sa budeme používať hlavne silu dychu a bránicu. Budeme sa učiť správne manipulovať s dieťatkom v rámci zachovania svojho aj zdravia nášho dieťatka.

Kurz je vhodný pre všetky mamičky po pôrode ( po kontrole šestonedelia), ktoré chcú robiť niečo pre seba a svoje zdravie a dokonca za aktívnej účasti našich srdiečok.

KURZ FITMAMA 2

Na kurze fitmama 1 sme sa spolu naučili základné fyzio úkony, ktoré Vás sprevádzajú počas celého bežného dňa . Aktivovali sme si vypnutú brušnú stenu a panvové dno. A teraz sa môžeme spoločne vydať na cestu aktívneho pohybu a užívať si cvičenie spolu so svojím dieťatkom. Budeme sa špecializovať na posilnenie svalových skupín celého tela, strečing, spaľovať a tvarovať,aby sme si detstvo našich zlatíčiek užívali a cítili sa pritom fit.

Kurz je vhodný pre mamičky s detičkami, ktoré absolvovali kurz fitmama 1, individuálny tréning alebo mamičky, ktoré ovládajú základné fyzio úkony ( základný fyzio postoj,aktívna chôdza, aktívny sed, dvíhanie, správne držanie dieťatka) a ich detičky sa vedia samostatne postaviť.
Do cvičenia už budeme oveľa viac zapájať aj detičky, takže aj tie si prídu určite na svoje.

Na kurzoch sa budeme stretávať raz týždenne (10 lekcii), pričom budete dostávať domáce úlohy, ktoré budete precvičovať každodenne doma.

Kurzy a individuálne lekcie FITMAMA prebiehajú v novej plne vybavenej rodinnej telocvični FUN & FIT / CVIČISKO POPRAD! / Adresa: ul. Fraňa Kráľa 2081/14, Poprad – Veľká Viac info o mieste konania cvičenia tu: https://www.facebook.com/funandfit.sk/

 

Vyformovať si postavu, zbaviť sa prebytočných kíl po pôrode a zároveň zažiť kopec zábavy so svojím dieťatkom ??? Áno, je to možné!

KURZY FITMAMA ponúkajú efektívne cvičenie pre mamičky, ktoré dávajú hlavne mamičkám možnosť rozhýbať svoje telo, spevniť ochabnuté svalstvo a nabrať kondíciu a to všetko bez toho, aby dieťatko muselo ostať doma. Cvičí sa spoločne v príjemnej atmosfére a okrem vzájomného posilňovania tela, posilňujete aj vzájomný vzťah a komunikáciu s Vašim dieťatkom.

Aktivity sú zamerané na posilňovanie jednotlivých svalových partii mamičky. Dieťatko samo o sebe je určitým bremenom a pri jednotlivých aktivitách slúži pre mamičku ako závažie. Manipulácia s bábätkom je fyzicky náročná a preto je dôležité dbať na správne držanie tela. 

Kurz FITMAMA sa skladá zo sérii cvičení, ktoré sú prispôsobené mamičke a dieťatku podľa veku a váhy. Dĺžka lekcia trvá 45 minút ( viac je pre takéto malé detičky veľmi náročné a únavné). Cvičí sa v malých skupinkách (max. 10 mám a detí), aby sa zabezpečila dostatočná intimita skupiny a aby nedochádzalo k zvýšenej dráždivosti detičiek. Takže nejde o žiadnu “masovku” , ale o vytvorenie príjemnej, priateľskej a rovnocennej atmosféry.

Obsah lekcie je menej štruktúrovaný, pričom sa viac prihliada na momentálne rozpoloženie a náladu mamičiek a detí. Ako samy viete, detičky bývajú často ako aprílové počasie, majú toho na svete naozaj dosť, s čím sa treba vysporiadať a tak nečudo. Ale aj čerstvé mamičky často podliehajú mnohým náladám a pocitom, ktoré súvisia s prebiehajúcimi hormonálnymi zmenami v tele, ale aj celkovými zvýšenými nárokmi na ženu – matku.

Ako detičky rastú, potrebujú stále viac stanovenie jasných hraníc a rôznosť podnetov, čo si vyžaduje postupne sa zvyšujúce nároky na spoluprácu a tímovosť vo vzťahu mama – dieťa, mama – lektorka . Celý tento spontánne postupujúci proces a rešpektovanie jeho prirodzených zákonitostí, dynamiky skupiny – mení a zároveň rámcuje obsah daných lekcií (aktivity, pomôcky, tempo, spôsob komunikácie).

Lucia Mensák Ďuráková: 

  • autorka fitness programu FITMAMA – harmony physio program
  • mamička troch detí
  • certifikovaný inštruktor tanečno-športových a aeróbnych cvičení
  • lektor pohybu pre ženy
  • finalistka medzinárodnej súťaže Česko Slovensko Miss Aerobic 2014
  • poradkyňa v oblasti zdravého životného štýlu

Ako sa zo mňa stala fit mama?

Prečítajte si blog autorky Fitmamy – harmony physio program: http://www.salemark.eu/archives/7470

Máte záujem o diagnostiku, workshopy, individuálne lekcie alebo kurzy Fitmama? Určite nás kontaktujte!

Tel.: 0902 101 754, 0907 514 608
E-mail: info@LAcademy.sk

Staň sa fanúšikom stránky FITMAMA LUCIA na facebooku: https://www.facebook.com/fitmamapoprad/